162
955202

Irving Penn

(United States, 1917-2009)
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Hammer price
200 000 SEK
Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Irving Penn
(United States, 1917-2009)

"Ingmar Bergman, Stockholm, 1964"

Signed Irving Penn and dated 1965 on verso. Vintage. Edition of 7. Also stamped "Photograph by Irving Penn copyright 1965 by Irving Penn" and "Irving Penn Studio 80 W. 40, N.Y." on verso. Gelatin silver print, image 34.5 x 34.3 cm.

Provenance

The Irving Penn Foundation, New York.

More information

I september 2009 ägde en mycket uppmärksammad auktion rum på Bukowskis. Det var försäljningen av filmregissören Ingmar Bergmans lösöre, totalt 337 föremål, som klubbades för totalt 18 miljoner kronor. Auktionen initierades av Bergmans familj, helt i enlighet med filmskaparens testamente. Bland annat såldes Bergmans eget exemplar av det porträtt som Irving Penn tog av honom vid sitt Stockholmsbesök 1964. Det signerade gelatinsilverfotografiet, i samma storlek som det exemplar som nu finns tillgängligt, såldes den gången för 624.000 kr inklusive avgifter.

1964 kom Irvin Penn till Stockholm för att ta bilder till en artikel om Sverige för Look Magazine. Förutom Ingmar Bergman avporträtterades bland annat Harriet Andersson, Albert Bonnier, Kung Gustaf VI Adolf, Kronprins Gustaf och operasångerskan Birgit
Nilsson.