975200

269. INGE SCHIÖLER, "Fiskebryggan, Ramsö".

Signed Inge Schiöler. Executed in the 1940s. Canvas 72.5 x 81.5 cm.

Droit de suite
Yes
400 000 - 500 000 SEK/40 941 - 51 177 EUR

You must be logged in to place absentee bids.

Place your bid

Please confirm your absentee bid by pressing the "Confirm bid" button below.

You absentee bid has been placed

Remember to have your personal and contact information up to date. You can always review and update them in My pages

Invalid amount. Only integer amounts are allowed.

The bid could not be placed. Please try again later or contact Customer service.

An internal error occured. Please try again later or contact Customer service.

Absentee bids cannot be placed for this item

The absentee bid could not be saved: The amount exceeds the limits for high bids. Please contact Customer service.

Invalid amount. The amount must be an even hundred. Suggestion:

Absentee bids can be placed up until fifteen minutes prior to the start of the auction.

Literature

Hjortén 1040.

Related content

På 1950-talets slut kunde Inge Schiöler tack vare sina försäljningsframgångar bygga ett hus på Sydkoster. Denna stuga kom att bli Schiölers fasta punkt under de permissioner han hade från sjukhuset där han vårdades för schizofreni. 1962 är Inge Schiölers hälsa så pass bra att han under hösten blir utskriven. Med stugan som utgångspunkt gjorde Schiöler målarutfärder i den bohusländska skärgården med sin snipa och enligt vännerna var han "kung i sin båt". Schiöler levde tämligen isolerad på Koster men tog ofta emot besök.
Efter utskrivningen kom han att bo permanent på Sydkoster vilket medförde att han nu kunde arbeta i lugn och ro utan att behöva tänka på återresa. Han kunde nu uppleva det hänförande landskapet under årets alla årstider.
Målningarnas färgstyrka stiger påfallande och färgintensiteten ökar i hans målningar från 1960-talet och framåt. Många av hans allra finaste och mest koloristiska kompositioner tillkom under denna period.

Målningar där människor eller människors verk - hus, båtar etc - finns med i Inge Schiölers landskap är sällsynta. På ett fåtal målningar förekommer de dova röda sjöbodarna mot det ultramarina havet. Jämför liknande motiv "Åskväder" 1955, "Lotsbryggan- Nordkoster" 1954 i Nils Ryndels bok, sid 113.

Den aktuella målningen hämtar sitt motiv från ön Ramsö, i Kosterarkipelagen tre kilometer sydssydost om Sydkoster.

Contact the cataloguer

Amanda Wahrgren

Amanda Wahrgren
Specialist Modern and Contemporary Art

+46-702 531489
amanda.wahrgren@bukowskis.com

Terms & Conditions details

Transports

How do I place a bid

Create account