Theme auctions online
Selected Modern Silver F764
Auction:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auction:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auction:
Selected Jewellery – Valentine F766
Auction:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Auction:
Kitchen Stories E1284
Auction:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auction:
A Token of Love E1285
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
276
973062

Gösta Nystroem

(Sweden, 1890-1966)
400 000 - 500 000 SEK
38 800 - 48 500 EUR
44 300 - 55 400 USD
Hammer price
420 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist Art
+46 (0)707 78 35 71
Gösta Nystroem
(Sweden, 1890-1966)

"Flicka i svart hatt"

Signed Gösta Nyström. Canvas 62.5 x 46.5 cm.

Exhibitions

Göteborgs konstmuseum, "Gösta Nyström som bildkonstnär", 21 February - 17 May, 1981, cat no. 12.

More information

Kompositör, musiker och konstnär – likt en renässansman rörde sig Gösta Nystroem mellan olika områden. Han växte upp i ett intellektuellt hem och bildades redan som barn i bildkonst och musik av sin far. Efter ett par år vid Kungliga Musikkonservatoriet i Stockholm 1913-14 ägnade sig Nystroem åt både musik- och konststudier och eget måleri i Köpenhamn under åren 1916-20 och sedan i Paris 1920-1932. Han var som bildkonstnär autodidakt, men tog starkt intryck av samtida konstnärer och tonsättare som Matisse och Debussy. Under sina år i Paris umgicks Nystroem flitigt med och influerades av GAN, Isaac Grünewald, Nils Dardel, Erik Grate och Sigrid Hjertén. Efter utställningar i Köpenhamn, Odense och Stockholm övergick Nystroem under 1920-talet till att framför allt skapa genom musik.

Både musikaliskt och konstnärligt uttryckte sig Nystroem genom modernismens två mest banbrytande inriktningar: kubismen och expressionismen. Eftersom Gösta Nystroem valde att framför allt ägna sig åt musiken är det inom detta område han är mest känd. Han konstnärliga produktion är därför begränsad men har alltid skattats högt och varit mycket efterfrågad. Det är ytterst sällsynt att verk av Gösta Nystroem kommer ut på marknaden och det är många som önskar en målning av denne viktige konstnär till sin samling.