975199

285. RAGNAR SANDBERG, A flaneur on Avenyn, Gothenburg.

Signed R.S. Canvas 67 x 94 cm.

Droit de suite
Yes
400 000 - 500 000 SEK/40 941 - 51 177 EUR

You must be logged in to place absentee bids.

Place your bid

Please confirm your absentee bid by pressing the "Confirm bid" button below.

You absentee bid has been placed

Remember to have your personal and contact information up to date. You can always review and update them in My pages

Invalid amount. Only integer amounts are allowed.

The bid could not be placed. Please try again later or contact Customer service.

An internal error occured. Please try again later or contact Customer service.

Absentee bids cannot be placed for this item

The absentee bid could not be saved: The amount exceeds the limits for high bids. Please contact Customer service.

Invalid amount. The amount must be an even hundred. Suggestion:

Absentee bids can be placed up until fifteen minutes prior to the start of the auction.

Related content

Efter en resa till Frankrike i slutet av 1930-talet återvände Ragnar Sandberg till Göteborg fylld av beundran för Pierre Bonnards poetiska måleri och sensuella färger. Sandberg började skildra staden och dess invånare, han flanerade runt och förälskade sig i vardagen, vred och vände på den och fann en alldeles egen tolkning av Göteborg. Staden var för honom ett mysterium och inget fick lämnas åt slumpen. Han använde sin fantasi och skildrade det sjudande livet i ett poetiskt ljus, precis som han lärt av Bonnard. Den uppsluppna koloriten dämpades av jordfärger och sotiga skuggor, färgen är utspädd som akvarell och på den laserade duken tecknade han med en nästan torr pensel.
I Sandbergs tidiga måleri på 1930-talet var människor relativt sällsynta besökare. Men i Göteborgsmotiven från det tidiga 40-talet, där katalognumret ingår, är de som en del i bilden, de dyker upp ur vimlet och försvinner igen, anonyma. Bertil Sundborg har beskrivit stadsmåleriet från denna tid: ”…man får ett intryck av att han nu medvetet gick in för att begåva den motvilliga staden med ett ansikte. Det är typiskt för honom att han tar upp vad andra föraktat, det är som om det lockade honom att finna värde just i det”. (Ulf Linde ”Ragnar Sandberg”, 1979, sid. 52)

Contact the cataloguer

Amanda Wahrgren

Amanda Wahrgren
Specialist Modern and Contemporary Art

+46-702 531489
amanda.wahrgren@bukowskis.com

Terms & Conditions details

Transports

How do I place a bid

Create account