Theme auctions online
Selected Modern Silver F764
Auction:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auction:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auction:
Selected Jewellery – Valentine F766
Auction:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Auction:
Kitchen Stories E1284
Auction:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auction:
A Token of Love E1285
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
339
958456

Tuulikki Pietilä

(Finland, 1917-2009)
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Hammer price
26 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Head specialist Modern Art
+46 (0)702 53 14 89
Tuulikki Pietilä
(Finland, 1917-2009)

Cubistic composition.

Signed Tuulikki Pietilä and dated 1950. Mixed media on paper 23 x 16.5 cm.

More information

Efter utbildningen vid konstfack i Stockholm reste Tuulikki Pietilä till Paris för att fortsätta studierna vid Fernand Légers akademi, en plantskola för andra unga begåvningar som Otto G Carlsund och Olle Bærtling. Där stannade hon i fyra år och tiden i Paris präglade henne starkt. Hon återvänder till Finland 1954 och blev känd som en av landets främsta grafiker, men också som Tove Janssons livskamrat. De två blev ett par 1956, samma år som Tuulikki Pietilä började som lärare i grafik vid Konstakademins skola i Helsingfors.
Hon var också förebilden till Tove Janssons figur Too-ticki. I viss utsträckning gjorde Tuulikki avkall på sin egen karriär som konstnär för att hjälpa Tove i hennes karriär som hyllad författare och illustratör när intresset för mumintrollen bara växte. Tuulikki deltog ändå i fler än 100 internationella utställningar av finländsk konst. Under 1960-talet ställde hon varje år ut med Purnugruppen, där alla konstnärerna var födda 1917.

Tuulikki Pietilä erhöll 1963 Pro Finlandia-medaljen. 1982 utsågs hon till professor.