117
964434

A Swedish 18th century 7 piece silver toilet service, mark of Johan Lorenz Starin, Stockholm 1736.

300 000 - 350 000 SEK
26 500 - 30 900 EUR
27 600 - 32 200 USD
Hammer price
Unsold

Measurements / weights: Large box 19,5 cm, 804 gram, medium box 13 cm, 369/364 gram, frame to pincushion 16,5 cm, 159 gram, small box 8,5 cm, 164/168 gram, table bell diameter 5,5 cm, 111 gram.

Provenance

Family tradition:
Maria Möhlman
Jacob Möhlman
Eva Maria von Schantz
Jacob Ludvig von Scahntz - Hedvig Johanna Lagerberg
CJ von Schantz - Catharina Louise Broms
Eva Mathilda von Schantz
Nieces Lotten and Mathilda von Hofsten 1915

Literature

Svenskt silversmide, del II, sid. 137, pl. 396-399. Hernmark skriver om toiletteservisen: Dessa sällsynta pjäser, som tillsammans bildar en av de äldsta bevarade svenska toalettuppsatser av någon innehållsrikedom, ägs av fröken Mathilda von Hofsten, Örebro.

More information

Toiletteservisen var en gåva som skulle reflektera sin ägares status. Den bestod av en samling föremål tillverkade för toilettebordet och användes i äldre tider då man förberedde sig för dagen eller natten genom att tvätta sig, pudra sig, kamma sig eller sminka sig. Bland den förnämsta aristokratin handlade det många gånger om en ceremoniel toilette då servisen stod i centrum. Uppdukad på ett bord i paradsängkammaren, som också fungerade som sällskapsrum, kunde uppsättningens olika dosor och delar beundras av omgivningen och ge strålglans till ägaren. En toiletteservis i silver gavs ofta till en kvinna som morgongåva och utökades sedan gärna i samband med barnafödslar. Det vanliga var att silvret ärvdes på kvinnosidan, vilket proveniensen på auktionens uppsättning kan bekräfta. Det hör till ovanligheterna att man, som i detta fall, kan följa ägarlänken från 1700-talet fram till modern tid. Rörande är det att läsa de bevarade texterna tillhörande servisen, om hur kvinnors tacksamhet till varandra har styrt då servisen gått i arv genom släkterna von Schantz och von Hofsten.