293
987539

Tsuguharu Foujita

(Japan, 1886-1968)
300 000 - 350 000 SEK
26 600 - 31 100 EUR
27 800 - 32 400 USD
Hammer price
240 000 SEK
Image rights

Tsuguharu Foujita
(Japan, 1886-1968)

"Paysage d'Akita sous la neige"

Signed Foujita and dated Akita 1937. Oil on canvas 16 x 22 cm. According to certificate by Sylvie Buisson included in Catalogue général de l'Oeuvre de Foujita under N:o D37.027.H.

More information

År 1913 anlände den 27 år gamle Tsuguharu Foujita till Montparnasse i Paris och den europeiska konstscenen. Han var son till en general i Kejserliga armén och 1910 tog han examen på National University of Fine Arts and Music i Tokyo. I Paris blev han snart god vän med konstnärerna Pablo Picasso, Juan Gris och Henri Matisse och mötte bland många andra Amadeo Modigliani, Pascin, Chaim Soutine och Fernand Léger. Han var synnerligen excentrisk, hans frisyr klipptes efter förebild av en egyptisk staty, han hade ett armbandsur tatuerat runt handleden, ringar i öronen, gick gärna klädd i grekiskinspirerad tunika och bar ofta en lampskärm på huvudet istället för hatt. Tsuguharu Foujita var en av de mest berömda konstnärerna under 1920-talet i Montparnasse och var på toppen av sin karriär mer uppskattad än Picasso (franska staten köpte ett av Foujitas konstverk redan 1926, nästan 25 år före de förvärvade något av Picasso). Foujitas första ateljé låg på 5 Rue Delambre i Montparnasse. Foujita är en av få konstnärer i Montparnasse som kom att tjäna mycket pengar redan i unga år. Tillsammans med Fernand Léger designade han kulisser till kända teateruppsättningar och kostymer åt Rolf de Marées "Ballet Suédois". År 1933 hälsades Foujita välkommen tillbaka till Japan där han firades som en stor celebritet. Han räknas som en av 1900-talets viktigaste konstnärer i Japan. Framförallt blev Foujita berömd för sina självporträtt och originella kvinnoporträtt med katter. Påverkad av japanska träsnitt och den japanska bildtraditionen skapade han ett säreget uttryckssätt med en för tiden ovanlig teknik. Med små detaljrika streck mejslade han fram motiven i stark kontrast till den elfenbensvita bakgrunden. I juli 1936 blev Foujita kontaktad av Masakichi Hirano, en medlem av en förmögen familj i staden Akita som ville ställa ut ett flertal målningar av Foujita i sin samling. Foujita påbörjade då en stor muralmålning; “I will initiate a mural era in Akita, the land of poetry,” and “delving into Akita’s historical meaning and incorporating all of its customs and manners in one mural, I want to give life to them in the present time.” Muralmålningen slutfördes i mars 1937, samma år som auktionens målning är utförd.