737
966313

A pair of blue and white armorial dishes, Qingdynasty, Qianlong (1736-95).

8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Hammer price
22 000 SEK
For condition report contact specialist
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
Head Specialist Asian Ceramics and Works of Art, European Ceramics and Glass
+46 (0)739 40 08 02

Oval shape, decorated with the arms of the Grill family. The rim with anhua decoration. Lenght 21-24 cm.

Firingspots. Wear to gilding.

Provenance

Servisen sannolikt beställd i anledning av Claes Grills och kusinen Anna Johanna Grills bröllop 1737. På 1700-talet tillhörde Claes Grill Sveriges mäktigaste män, han var kommerseråd, direktör för Ostindiska Kompaniet och innehavare av den ansedda firman Carlos & Claes Grill. Dessutom drev han även en omfattande bankirrörelse. Till Claes Grills egendomar hörde Söderfors, Österby, Iggesund, Svindersvik och i Stockholm Torstensonska huset. Claes Grill ägnade sig även åt omfattande välgörenhet och var behjälplig med finansiering till bl.a. Gustav III. 1737 gifte han sig med sin kusin, den för sin skönhet ryktbara Anna Johanna Grill.

Literature

Lagercrantz Bo, Fataburen 1951. Gyllensvärd Bo, Kulturens Årsbok 1985. Wirgin Jan, Från Kina till Europa, sid. 141.