164
988620

Helena Blomqvist

(Sweden, Born 1975)
50 000 - 70 000 SEK
4 410 - 6 180 EUR
4 600 - 6 450 USD
Hammer price
47 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Helena Blomqvist
(Sweden, Born 1975)

"Waterlilies", 2008

Signed Helena Blomqvist and numbered 1/6 on verso. Total edition of 6 + 2 AP. Pigment print, image 87 x 110 cm. From the series "The Last Golden Frog".

Provenance

Lars Bohman Gallery, Stockholm.

Literature

Sophie Allgårdh, "Passioner och bestyr - svensk konst på 2000-talet", SAK yearbook 2011 publication no 120, 2011, full page p. 32.
Helena Blomqvist, "Helena Blomqvist", 2012, illustrated on fullpage.

More information

"När Helena Blomqvist bygger sina kulisser och skapar sin rekvisita axlar hon rollen av ett filmteam. Hon syr accessoarer och kläder, ljussätter, regisserar och fotograferar scener. Blomjord, plywood, kartong, florsocker och uppstoppade djur - allt kommer till användning. De analogt tagna fotografierna förs sedan över i dator där de komponeras och bearbetas. Titeln "The Last Golden Frog" anspelar på den gyllene padda som levde i Costa Ricas dimbankar fram tills den listades som utdöd 2004. Men det är de utrotningshotade chimpanserna som fått huvudrollen i denna dystopiska svit om människans framfart på jorden. En vemodig apa uppträder i ett landskap med lotusblommor medan himlen klyvs av klargörande blixtar. 'Jag är den sista apan på jorden', konstaterar en av hans vänner i en ödslig sjukhussal. Känslan av domedag förstärks av den skräckromantiska ljussättningen där det kalla månljuset silar in genom flortunna gardiner av orangefärgat silkespapper."

Citat Sophie Allgårdh, "Passioner och bestyr - svensk konst på 2000-talet", 2011.