1031871

226. ANTANAS SUTKUS, "A School for Blind Children, Domestic Science, Kaunas, 1962-1966".

Signerad A. Sutkus a tergo. Gelatin silver print, image
34 x 32.5 cm.

Droit de suite
Yes
Provenance

Acquired directly from the photographer by the current owner.

6 000 - 8 000 SEK/595 - 793 EUR
Hammer price
5 000 SEK

It is too late to place absentee bids for this lot.

You must be logged in to place absentee bids.

Related content

I hemlandet Litauen har Antanas Sutkus haft stor, om inte avgörande, betydelse för fotografiets utveckling. Han föddes 1939 och som 30-åring grundade han en intresseorganisation för fotografer, den enda i sitt slag i dåvarande Sovjetunionen.

2001 fick Antanas Sutkus 100 000 kronor från Hasselbladstiftelsen. Pengarna skulle gå till att dokumentera och konservera det enorma arkiv som Antanas Sutkus har byggt upp i Litauen. Över 700 000 bilder från åren 1959-1989.

  • Sutkus är motsvarigheten till vad Christer Strömholm var i Sverige. Han är en guldgruva när det gäller Sovjet- och Östeuropafotografi, berättar Hasse Persson på Hasselblad Center.

Bilderna är tagna under lång tid och oftast i vardagliga miljöer. Motiven är människor, många är barn. En bildsvit visar människor som lyckades överleva koncentrationsläger. En annan filosofen Jean-Paul Sartre när han besökte Litauen 1965.

  • Sutkus har en worldappeal, han talar till människor över hela jordklotet med sitt humanistiska uttryck. Han kommer absolut att få en plats i fotohistorien som en av 1900-talets stora fotografer, tror Hasse Persson. Text Charlotte Ågren, Helsingborgs dagblad, september 2004

Contact the cataloguer

Karin Aringer

Karin Aringer
Specialist Photography, Contemporary Art,

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Terms & Conditions details

Transports

How do I place a bid

Create account