388
1034264
Bror Hjorth
(1894-1968)

Margareta

Signed Bror Hjorth and numbered 2/6. Casted 1952. Foundry marks E. Pettersson Fud. Bronze, dark patina. Heigth 25 cm.

Droit de suite: Yes
Estimate:

40 000 - 50 000 SEK

3 770 - 4 713 EUR

Hammer price:
32 000 SEK
Provenance

Acquired at Gallery Holm, around 1970.

Literature

Bror Hjorth, "Mitt liv i konsten", 1967, p. 199.

Artist/Designer

Bror Hjorth (1894-1968) är en av de mest betydande och uppskattade konstnärerna i svenskt 1900-tal. Han växte upp i Dalboda i Björklinge socken ett par mil norr om Uppsala. Han fick en internationell skolning: 1919-1920 i Köpenhamn, 1921-1925 i Paris, som elev till den berömde skulptören Antoine Bourdelle, som i sin tur varit elev till Auguste Rodin. Bror Hjorth stannade kvar i Paris 20-talet ut och återvände först 1930 till Sverige. Bror Hjorth kom att bli målare i lika hög grad som skulptör. Han stora intryck av Bourdelle och Rodin, men han påverkades och inspirerades även av kubismen, folkkonst och afrikansk skulptur. Bror Hjorth intresserade sig särskilt för folkmusik vilket återspeglar hans motivvärld. Kombinationen av modernism och det folkliga frambringar ett unikt konstnärligt uttryck. Med sitt robusta formspråk och sina starka färger förmedlar hans konst livsglädje.

Read more
Contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)70 778 35 71