1036894

402. SIGRID HJERTÉN, "Bergskedjorna" (Mountains).

Executed 1933. Panel 54 x 65 cm.

Droit de suite
Yes
150 000 - 175 000 SEK/14 137 - 16 493 EUR

You must be logged in to place absentee bids.

Place your bid

Please confirm your absentee bid by pressing the "Confirm bid" button below.

You absentee bid has been placed

Remember to have your personal and contact information up to date. You can always review and update them in My pages

Invalid amount. Only integer amounts are allowed.

The bid could not be placed. Please try again later or contact Customer service.

An internal error occured. Please try again later or contact Customer service.

Absentee bids cannot be placed for this item

The absentee bid could not be saved: The amount exceeds the limits for high bids. Please contact Customer service.

Invalid amount. The amount must be an even hundred. Suggestion:

Absentee bids can be placed up until fifteen minutes prior to the start of the auction.

Related content

”Bergskedjorna” har ett uttryck och ett motiv som är vanligt återkommande under Sigrid Hjerténs 1930-tal. Det är den sista perioden av hennes konstnärskap då hon enligt Elisabeth Haglund (”Sigrid Hjertén, 1995, s.169) i allt högre grad lever ”genom själva måleriet och i detta nästan omedvetna tillstånd intar hon en allt större distans till den omgivande verkligheten. Med en suverän pensel behärskar hon ett kaos som allt oftare präglar hennes jag”. I samband med sjukdomsutbrottet 1932 släppte hon på alla inre restriktioner och tillät sig att blomma ut i full kraft. Hjertén ställde ut regelbundet under hela sin karriär men under andra halvan av 1930-talet och fram till hennes död 1948 var utställningsprogrammet fulltecknat och hennes målningar visades på otaliga platser både i Sverige och utomlands.
Motiven från den här perioden framträder som drömscener, troligen minns hon de vackra landskapen i Frankrike, Schweiz och Italien, platser där hon inte plågades på samma sätt av sin psykiska sjukdom. De sneda snabba penseldragen och de mjuka pastellerna i ”Bergskedjorna” känns igen från bland annat ”Kritklippor i Bretagne” (1933) och återfinns även i senare målningar som ”Molnen svepa förbi” (1935) och ”Schweizersjön” (1935). Under den här perioden återvänder hon ofta till tidigare utförda motiv men skapar nya färgkompositioner, målningarna blir mer intensiva och utmärks av ett kreativt driv. ”Bergskedjorna” är en inspirerande målning och ett utsökt exempel på Sigrid Hjerténs inre landskap.

Contact the cataloguer

Lena Rydén

Lena Rydén
Specialist Modern Art, Prints

+46 (0)70 778 35 71
lena.ryden@bukowskis.com

Terms & Conditions details

Transports

How do I place a bid

Create account