448
1001988

Karl Hofer

(Germany, 1878-1955)
300 000 - 400 000 SEK
26 600 - 35 500 EUR
27 800 - 37 000 USD
Hammer price
480 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89
Karl Hofer
(Germany, 1878-1955)

"Tessiner Landschaft"

Signed CH and dated -36. Canvas 61 x 82 cm.

Provenance

Wessenberg-Galerie Konstanz.
Robert M. W. Kempner, 1899 – 1993, german lawyer, assistant U.S. chief counsel during the International Military Tribunal at Nuremberg.
Thence by descent to the present owner.

Literature

G. Wirth, "Verbotene Kunst 1933-1945", Stuttgart 1987, p. 282.
A. Hofmann, "Kunst in Konstanz von 1933 bis 1945, in: Stilstreit und Führerprinzip", Karlsruhe 1987, exhibition catalogue, p. 114, 116.
K.H. am Bodensee, Konstanz, 2003, exhibition catalogue, p. 7 (illustrated, not exhibited).
A. Thormüller, "Manchmal corothaft schwebend", FAZ no. 141, 21.6.2003, p. 35.
Karl Bernhard Wohlert, Markus Eisenbeis, "Karl Hofer -Werkverzeichnis der Gemälde, band 2", Köln 2007, no. 1262.

More information

Trots att Karl Hofer anses som en av Tysklands mest betydelsefulla expressionister var han inte en del av eller influerades av tyska, samtida grupper som Die Brücke eller Der Blaue Reiter. Han fann konsttudierna vid akademien i Karlsruhe alltför stelbenta och traditionella och sökte sig i stället till Paris i början av 1900-talet där han tog stora intryck av Henri Rousseaus naiva måleri. Hofer fortsatte 1903 till Rom där han upptäckte Hans von Marées arkaiska måleri. Efter en sin första soloutställning 1904 på Kunsthaus Zürich återvände Hofer till Paris 1908. Under denna vistelse är påverkan från Cézanne och El Greco tydliga. Efter ett år i Berlin 1913 internerades Hofer i Frankrike och återvände inte till Berlin igen förrän 1917 där han så småningom blev professor på konstskolan i Berlin-Charlottenburg 1921.
Under Tredje Rikets ansågs Karl Hofers konst som ”entartete Kunst” och han var tvingades bort från sin professors-tjänst. Efter andra världskrigets slut utsågs Hofer till rektor för die Hochschule für Bildende Kunst i Berlin.
I dag finns Karl Hofers konst representerad på museum världen över såsom the Art Institute of Chicago, MoMA och Kunsthalle Mannheim i Tyskland.