476
1014124

Inge Schiöler

(Sweden, 1908-1971)
200 000 - 225 000 SEK
17 700 - 19 900 EUR
18 400 - 20 700 USD
Hammer price
270 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89
Inge Schiöler
(Sweden, 1908-1971)

"Strandvägen, Ekenäs"

Signed Inge Schiöler. Executed in 1955. Canvas 59 x 65.5 cm.

Exhibitions

Riksförbundet för bildande konst nr 163, "Stränder och hav".
Göteborgs Konstmuseum, "Inge Schiöler-utställningen" 1972, cat. no. 336.

Literature

Hjortén 57.

More information

Redan på 30-talet, långt innan Inge Schiöler fick möjlighet att skaffa sig ett eget hus på Sydkoster tillbringade han somrarna i hemtrakten kring Strömstad. Han hade en ateljé i nya rådhuset ovanför staden men det var främst ute på Kosteröarna som han vistades. Erik Blomberg beskriver i sin skrift "Inge Schiöler" (1946) hur Schiöler och kamraterna från Valand slog upp ett tält vid Ekenäs pensionat på Sydkoster. Där kamperade de tillsammans, lagade mat, fiskade och målade. Det var en sällsynt vacker trakt med lövängar, blommande hagar och alla slags lövträd blandade med en och annan tall. På andra sidan sundet fanns Nordkoster med sin kala kärva natur som bredde ut sig mot det öppna havet.

1955 målade Schiöler en av sina kraftfullaste målningar "Ekenäs". Duken var 90 x 100 och ovanligt stor i formatet. Tunga mörkgröna trädkronor balanseras av den ljusare rosa stigen. Penseldragen är breda och resoluta och avlöses av skurar av färgfläckar.

Den aktuella målningen "Strandvägen, Ekenäs" är från samma år men mindre i formatet och dovare i färgsättningen. Stigen som leder oss in i målningen delar duken på samma sätt, på diagonalen. De rikt varierade kalla färgerna i trädkronor och himmel kontrasteras skickligt mot det röda inslaget vid strandkanten och dikesrenens gula blomsterprakt.

 Hide
 Show more

Contemporary Art & Design 654

4. Gianfranco Frattini, a set of nesting tables model "780", Cassina, Italy post 1966.
10 000 - 12 000 SEK
Bid History
10 000

Your Bid
Current bid:
10 000 SEK