494
1020876

Inge Schiöler

(Sweden, 1908-1971)
200 000 - 225 000 SEK
17 700 - 19 900 EUR
18 400 - 20 700 USD
Hammer price
175 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89
Inge Schiöler
(Sweden, 1908-1971)

"Sensommar, Nordkoster"

Signed Inge Schiöler and dated 1964. Canvas 58 x 65 cm.

Literature

Hjortén 363.

More information

Tack vare Inge Schiölers utställningsframgångar på Gunnar Hjorthéns Galerie God Konst i Göteborg i mitten av femtiotalet kunde en tomt på Syd-Koster införskaffas. Där uppfördes en stuga, bestående av fyra rum och kök, i närheten av Långegärde. Det egna hemmet var efterlängtat och det dröjde inte länge förrän Schiöler kommit i ordning och till och med planterat i rabatterna runt stugan. Motorbåten "Malolo" förde honom ut på havet för såväl fiske- som målarturer. Schiöler trivdes på Koster och reste dit så ofta permissionerna från St Jörgens sjukhus tillät. På 60-talet förbättras hans hälsa väsentligt och han kunde bli bofast på Syd-Koster. Nils Ryndel beskriver i sin bok Inge Schiöler (1972) hur konstnären ytterst sällan målar något inomhus. Han behövde ljus och värme som stimulans för sitt skapande. Det var inte ovanligt att han målade flera bilder från en enda båtfärd och han spände linor över ruffen för att kunna lägga fler dukar där. Schiöler återkommer till samma motiv men upptäckte ständigt nya sidor och perspektiv i det skiftande landskapet kring Kosteröarna.

I auktionens målning "Sensommar Nordkoster" ser vi hur konstnären successivt bygger upp målningen i olika skikt. I förgrunden lyser ljungens violetta toner upp en sluttning. Färgerna accentueras av kontrasterande stråk i gult och grönt som får hela kompositionen att sträva uppåt mot fondens mörkblå berg. Det är som om duken nästan inte räcker till och målningarna från den här perioden övergår mycket riktigt från ett liggande till ett stående, närmast kvadratiskt format.