505
1014487
Max Walter Svanberg
(1912-1994)

"Drömmande landskap"

Signed maxwalters and dated -56. Gouache 37 x 45 cm.

Droit de suite: Yes
Estimate:

15 000 - 20 000 SEK

1 414 - 1 885 EUR

Hammer price:
15 000 SEK
Provenance

Stig Thörnebohm, Malmö.

Exhibitions

Malmö museum, "Hyllning till G", 28 September - 29 October, 1972, cat. no. 60.

Artist/Designer

Max Walter Svanberg föddes i Malmö 1912. Han började sin konstnärliga bana som reklammålare i Malmö, för att 1931 studera vid Skånska målarskolan och 1933 Otte Skölds målarskola. Svanberg fann under inflytande av surrealism ett starkt personligt bildspråk i exotiska färgskimrande bilder med en erotisk spänning, ofta utförda i akvarell, gouache eller tempera. Kvinnor och skönhet kom att bli hans signum. Svanberg tillhörde den surrealistiskt inriktade gruppen Imaginisterna, som bestod av fem skånemålare, och har även uppmärksammats internationellt.

Read more
Contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89