300
1008973

Ivar Arosenius

(Sweden, 1878-1909)
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Hammer price
50 000 SEK
Ivar Arosenius
(Sweden, 1878-1909)

”Mor och barn” (Mother and child)

Signed IA and dated 06. Watercolour on paper, oval, 11 x 7 cm. Carved picture frame in Baroque.

Provenance

Earlier in the collections of Managing director Ragnar Hamberg, Gothenburg, Sweden; (probably) T. Wetterstrand; (probably) Bukowski Auktioner AB, Stockholm, Sale 379, ”Vårauktionen”, April 19-22 1967, lot 269 (”Mor och barn [konstnärens hustru och Lillan]. Sign. I.A. -06 samt ’Mor och barn’. Akv. 12 x 7,5”); Hans Erik Börjeson Collection.

Exhibitions

Kungl. Akademien för de fria konsterna (The Royal Academy of Arts), Stockholm, ”Ivar Arosenius. Minnesutställning”, 1926, no. 258; Galleri Färg och Form, Stockholm, ”Ivar Arosenius (1878-1909)”, May 1944, no. 111 (under akvareller 1906: ” ’Konstnärens maka och barn’ tillhör dir. Ragnar Hamberg”).

Literature

Konst i svenska hem, band II, vol. 6, listed p. 300 under collection 463: ”Direktör Ragnar Hamberg, Majviken, Göteborg”.