1086875

CERTINA, DS-2, Chronolympic, chronograph

12 000 SEK
1 070 EUR
1 120 USD
Hammer price
10 000 SEK
For condition report contact specialist
Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Head Specialist Watches
+46 (0)739 40 08 23

Case size: 42.5 x 40.5 (48) mm
Material: steel
Movement: manual, caliber 29-062 (Valjoux 726)
Year: circa 1972
Crystal: plastic crystal
Bracelet: leather strap
Reference number: 8501.800
Serial number: 8.724.892
Case number: 8501.800(HF)

Service September 2018, Krons Ur, two years warranty.
Restored dial and relumed hands

Provenance

Brev från Säljaren:

Nisse Engblom, kappseglaren, blev långlivad. Han beundrade tidigt legendariske hamnkaptenen Åke Andersson på vars segelbåt Cutty Sark rådde sjöfartens noggranna rutiner.
Som ung skeppsgosse hade Åke Andersson seglat Australien tur och retur om bord på fyrmastade barken CB Pedersen och stått till rors för det mesta.
Nisse kom att gasta på Åkes Cutty Sark under en havskappsegling Gotland Runt och fick bland anant lära sig äntra rigg.
Perioden 1970-talet fram till 1988 kom att bli en kappseglingens glansepok för Luleå Segelsällskap då södra fjärden kunde räkna med 40-talet startande båtar.
Under de här åren blev Nisse Engblom en känd, framgångsrik och respekterad kappseglare. Han hade börjat att segla en Slända, kom att äga flera båtar, en M 22:a och or, Luleås första segelbåt i glasfiber.
Han kom senare att segla med den unga generationen seglare som Kent Gåhlin i dennes Ballad Dudde och även som en i den unga besättningen på Polcirkeln, Luleås mest framgångsrika havskappseglare.
Nisse deltog framgångsrikt i Goltalnd Runt under många år och på halvtonnaren Krokodil i Scampi klassen firade han flera segrar.
Nisse Engblom var en skicklig hantverkare och inredare av båtar. Inte förvånande lärde han sig själv till segelmakare och kom att hjälpa många med segelgarderoben. I den här vevan blev han bekant med den tidens storheter som Bengt Jörnstedt (redaktör för Segling; Horizon segel) och Peter Norlin (båtkonstruktör). Nisse statade en filial till Horizon Sails i Luleå och var deras segelmakare. Nisse Engblom var utsedd båtkontrollant och blev en av LSS hedersledamöter vid LSS:s 100-årsjubileum.