180
1092150

Carl Hammoud

(Sweden, Born 1976)
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Hammer price
60 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist Contemporary Art, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Carl Hammoud
(Sweden, Born 1976)

"Scriptorium"

Signed Carl Hammoud and dated 2012 on verso. Oil on canvas 61.5 x 81.5 cm.

Provenance

Galleri Magnus Karlsson, Stockholm.

More information

"Samtidskonst är Carl Hammouds inspirationskälla, men verken har en klar historisk förankring. Han förflyttar sina alster från det fysiska kontorsrummet till en odaterad och mycket omsorgsfullt inredd nutid. En process som tar både tid och kraft.

– Det känns som om det måste vara svårt för att bli bra. Hoppas det blir lättare med åren, men hittills har det varit tvärtom.

Hammouds målningar är uppbyggda av lager med tvivel. Han menar att det blir många om- och övermålningar för att han ”måste stå ut med sina verk så länge”. Varje serie tar månader att färdigställa och under den perioden hinner han både kassera målningar och börja om ett antal gånger. ”Tillfredsställelse” är ett ord Carl Hammoud ofta återkommer till och det är förknippat med extrem noggrannhet.

– Jag gillar att pressa mig själv, för att komma vidare och undersöka vad jag kan."

SvD, 16 december 2007.