289
1070931

Heli Rekula

(Finland, Born 1963)
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Hammer price
Unsold
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

What will the transport cost?

Packaging and insurance

How do I book a transport?

When the payment is settled, you're welcome to book transport on My Pages

When will my item be delivered?

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Heli Rekula
(Finland, Born 1963)

"Desiré", 1996

Signed Heli Rekula on verso. Printed in 2002. Cibachrome mounted to aluminum 134 x 100 cm.

Provenance

Galleri Christian Dam, Copenhagen.
An Important Scandinavian Collection.

More information

Heli Rekula är en finsk konstnär som arbetar med fotografi, video och installationer. Hennes verk handlar ofta om kulturella konstruktioner som skönhet, könsroller osv. Redan 2005 hade hon en retrospektiv utställning på Kiasma i Helsingfors. 2012 nominerades hon till Carnegie Art Award. 2015 turnerade hennes separatutställning ”In Hemingway’s Garden” från Helsingfors till Øystese, Oslo och Köpenhamn.
Heli Rekula, Niko Luoma, Elina Brotherus, Jorma Puranen och Ola Kolehmainen tillhör alla en löst sammanhållen grupp som fått namnet The Helsinki School. De har alla, i olika årgångar sedan tidigt 1980-tal, utbildat sig vid välrenommerade Aalto University School of Arts, Design and Architecture där de fick med sig ett konceptuellt och experimentellt förhållningssätt till fotografi. Gruppen har ställt ut tillsammans, i olika konstellationer, vid flera olika tillfällen. Gallery Taik Persons och Finnish Museum of Photography har spelat en stor roll för gruppens utveckling, det var även där som de för första gången ställde ut tillsammans under namnet Helsinki School. Flera av gruppens medlemmar har idag internationella karriärer med separatutställningar runt om i världen. Luoma tog examen från Aalto University School of Arts, Design and Architecture 2003 och har sedan dess även undervisat på skolan. Luoma har sedan han slog igenom mer och mer rört sig mot ett abstrakt uttryck som han uppnår genom en analog teknik där han hundratals gånger exponerar samma negativ för olika variationer av ljus.