412
1086797

Tadeusz Kantor

(Poland, 1915-1990)
350 000 - 400 000 SEK
31 300 - 35 700 EUR
33 200 - 37 900 USD
Hammer price
440 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of Art, Specialist Modern and 19th century Art
+46 (0)707 78 35 71
Tadeusz Kantor
(Poland, 1915-1990)

"Koperta" (Kuvert) from the Emballages series.

Signed T Kantor and dated 1965 on verso. Oil on canvas with assemblage 90 x 100 cm.

Provenance

Acquired directly from the artist, a copy of the receipt is included with the lot.

Exhibitions

Muzuem Sztuki, Lodz, Polen.
Tadeusz Kantor - Emballages, Kulturhuset, Stockholm, 1975.
Henie Onstad Art center, Høvikodden, Norway, 1976.
Trondheims Kunst, Norway, 1976, cat no 14.

More information

1957 grundar Kantor tillsammans med andra polska konstnärer avantgardegruppen ”The Krakow group” med vilka han arrangerade flera utställningar på Krzysztofory Gallery, det vid tiden mest framstående samtida galleriet i Krakow. Dessa utställningar anses idag som mycket betydande inom Polens konsthistoria. Kantor beskrev själv sina målningar ifrån 1950 och 60-talet som sina innersta hemligheter och deras originalitet gick inte de utländska konstkritikerna obemärkt förbi, 1958 får han sitt internationella genombrott, med flera utställningar däribland i Paris, Basel och på Konstsalongen Samlaren i Stockholm. 1961 blir Kantor inbjuden till att föreläsa på Konsthögskolan i Hamburg och har i och med det en längre ledighet och vistelse i Europa, bl.a. i Sverige. I Sverige representeras Kantor under 1960-talet av Galerie Burén och även senare av Galleri Pierre. Kantor anses idag vara lika betydande för polsk konst som Andy Warhol varit för den amerikanska konstscenen. Inom polsk konsthistoria beskrivs han som ”The best artist of the world from among Polish artists and the most Polish one from among the artists of the world”.

Create an account on Bukowskis
  • Get started with buying and selling
  • Favourite items
  • Save searches
Do you already have an account?