Theme auctions online
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
427
1105204

Olle Olsson-Hagalund

(Sweden, 1904-1972)
70 000 - 80 000 SEK
6 640 - 7 590 EUR
7 600 - 8 690 USD
Hammer price
65 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Head specialist Modern Art
+46 (0)702 53 14 89
Olle Olsson-Hagalund
(Sweden, 1904-1972)

A girl with a blue budgerigar

Signed Olle Olsson Hagalund. Executed in the 1960s. Mixed media on paper, image 44,5 x 34,5 cm. By the artist decorated passepartout, measurements including frame 64.5 x 53.5 cm.

Exhibitions

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Olle Olsson Hagalund - minnesutställning", 1973, cat. no. 337.

More information

I målningarna från 1940-talet och framåt befolkades Olle Olsson Hagalunds målningar av människor som vandrade omkring på gatorna bland de gamla husen i hans älskade Hagalund. Dessa spatserande kroppar ersattes framåt mitten av 1940-talet av kvinnoporträtt som inte är porträtt, utan snarare avbildade som berättelser med titlar som Gul hatt, Flicka framför spegeln, Grannflickan eller som här — Flicka med blå undulat. Själv sa han att han aldrig visste vad det skulle bli när han började måla. Det ”kan vara något helt annat än det jag såg. Det blir så mycket av saga och dikt. Jag är väldigt road av att måla kvinnofigurer, dubbelt road när jag dessutom är road av kvinnan. Man ser en kvinna på gatan, på en restaurang. Plötsligt får man den där knäppen.” (Eric Wennergren, ”Olle Olsson Hagalund”, Bonniers, Stockholm 1977, sid 70—72).