450
1087261

Inge Schiöler

(Sweden, 1908-1971)
300 000 - 350 000 SEK
26 600 - 31 100 EUR
27 800 - 32 400 USD
Hammer price
460 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89
Inge Schiöler
(Sweden, 1908-1971)

"Hamn, Koster"

Signed Inge Schiöler. Canvas 42 x 46 cm.

Provenance

M. Sc. Yngve Kullenberg.
Thence by descent to the present owner

More information

På 1950-talets slut kunde Inge Schiöler tack vare sina försäljningsframgångar bygga ett hus på Sydkoster. Denna stuga kom att bli Schiölers fasta punkt under de permissioner han hade från sjukhuset där han vårdades för schizofreni. 1962 är Inge Schiölers hälsa så pass bra att han under hösten blir utskriven. Med stugan som utgångspunkt gjorde Schiöler målarutfärder i den bohusländska skärgården med sin snipa och enligt vännerna var han "kung i sin båt". Schiöler levde tämligen isolerad på Koster men tog ofta emot besök.

Efter utskrivningen kom han att bo permanent på Sydkoster vilket medförde att han nu kunde arbeta i lugn och ro utan att behöva tänka på återresa. Han kunde nu uppleva det hänförande landskapet under årets alla årstider.

Målningarnas färgstyrka stiger påfallande och färgintensiteten ökar i hans målningar från 1960-talet och framåt. Många av hans allra finaste och mest koloristiska kompositioner tillkom under denna period.

Målningar där människor eller människors verk - hus, båtar etc - finns med i Inge Schiölers landskap är sällsynta. På ett fåtal målningar förekommer de dova röda sjöbodarna mot det ultramarina havet. Jämför liknande motiv "Åskväder" 1955, "Lotsbryggan- Nordkoster" 1954 i Nils Ryndels bok, sid 113.