521
1101611

Inge Schiöler

(Sweden, 1908-1971)
100 000 - 125 000 SEK
8 720 - 10 900 EUR
9 120 - 11 400 USD
Hammer price
55 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89
Inge Schiöler
(Sweden, 1908-1971)

"I Trädgården" (In the garden)

Signed Inge Schiöler. Executed 1948. Oil on paper-panel laid down on panel 59 x 84 cm.

More information

Som landskapsskildrare är Inge Schiöler enastående. Få konstnärer lyckas ge en sådan intensitet åt ett ensamt träd, en kal klippa eller en enkel bukett som han gör. Han är mästerlig i att använda enbart färgen som bärande element och målar med Otto G Carlsunds ord ”utan ringaste samvete om formen”. Långa perioder av psykisk instabilitet hindrade emellertid honom från att fullt ut utveckla sitt stora färglyriska sinne. Då Inge Schiöler så småningom, tack vara förbättrade mediciner, kunde återuppta sitt måleri i mitten på 1940-talet skapar han med “furiös intensitet“ och tar igen det han förlorat genom att måla med skarpare kontraster och med större dynamik. Auktionens målning är ett fint exempel från Inge Schiölers sena 1940-talsmåleri, en tid att likna vid en slags renässans – pånyttfödelse av hans konstnärliga gärning. Målningens motiv, den kärva, karga men ändå så varma trädgården kan ses som en fortsättning på det landskapsmåleri Inge Schiöler utvecklade under tidigt 1930-tal, före den långa sjukdomsperioden. Kontrasterna mellan varma och kalla färger, de expressiva svarta penseldragen utstrålar en närvaro som inte står post-impressionisterna långt ifrån – det sublima intrycket, den anade rastlösheten. Den franska samlingen på Göteborgs konstmuseum var en stor inspirationskälla för Valandseleverna – van Goghs ”Olivlund” kan gott tänkas ha tilltalat Inge Schiöler – inte minst det måleriska temperamentet! Det är spännande att jämföra dessa båda verk, det är verkligen samma nerv och närvaro som skimrar emot oss!