249
1073691

André Hessen (Anders Bengtsson), fickur, guld, Paris 1700-talets senare del.

30 000 SEK
2 650 EUR
2 760 USD
Hammer price
44 000 SEK

Pouzaitgång, 63mm, nyckeldragare. Vitemaljerad urtavla med centrumvisare för hoppsekund, tre separata visare för tid med romerska tim- och arabiska 5-minuterssiffror samt datum och veckodag, signerad Aré Hessen a Paris. Verket med graverad signatur. Boetten stämplad NC 13461.

fully wound, Not working.

Literature

Bo J. Ronnerstam & Ulla Jeppson: Den franske hovurmakaren, Stockholm 2008, sid 165-167, jmf bilder sid 123