458
1078480

Olof Arenius

(Sweden, 1700-1766)
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Hammer price
70 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Olof Arenius
(Sweden, 1700-1766)

"Countess Kristina Margareta Augusta Wrede-Sparre" (1714-1780) (née Törnflycht)

Gouache on ivory 9 x 7.4 cm.

Provenance

Christofer Eichhorn (1837-1889) Collection, Stockholm, no 338.
Sold at Bukowski Auktioner, auction 61, "Christofer Eichhorns efterlemnade dyrbara och valda samlingar", May 8-9, 1890, cat no 338.
Grosshandlare Olof and Caroline Wijk's collection, Gothenburg.
Thence by descent to the present owner.

Exhibitions

Konstindustriutställningen i Arfprinsens palats 1876-1877

Bukowskis: Utställning av äldre svenska porträttminiatyrer till förmån för föreningen De Gamlas Dag, Stockholm autumn of 1915, number 79, illustrated

Literature

Carl Magnus Carlander, "Miniatyrmålare i Sverige", 1897, p 3-4.
Nils Sjöberg, "Olof och Caroline Wijks porträttsamling", Skrifter utgifna af Personhistoriska Samfundet 7, 1914, k cat no 34, p 14, ill full page.
Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, vol II, p 870.
Gunnar W Lundberg, "Ett rokokoporträtt och dess tillkomst". Särtryck ur Nordiska museets och Skansens årsbok Fataburen för Tessinsällskapets medlemmar, 1960, p 7.