574
1086846

Johan Fredrik Martin

(Sweden, 1755-1816)
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Hammer price
125 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Johan Fredrik Martin
(Sweden, 1755-1816)

Ten scenes from the waterfalls at Trollhättan, Sweden.

"Toppö Fall vid Trollhättan". 30 x 22 cm. "Utsigt av Tjufwe- samt Toppö-Fallen wid Trollhättan". 24,5 x 30,5 cm. "Utsigt Slussen Gref Ekeblad, samt Gullö- och Nolströms Fall wid Trollhättan". 24,5 x 31 cm. "Polhems Sluss wid Trollhättan". 30 x 22 cm. "Fallet i Ekeblads Sluss wid Trollhättan". 30 x 22 cm. "Utsigt wid Götha Älf". 22,5 x 28,5 cm. "Olida-hålan nedanföre Trollhätte fallen". 20 x 25,5 cm. "Tessins Sluss Brinkebergs Kulle". 30 x 23 cm. "Slussen i Carls Graf vid Brinkebergs Kulle". 20 x 25,5 cm. "Ronnums Bro". 22 x 28 cm. Samtliga signerade Joh. Fred. Martin f(ecit). Period frames and glass.

Provenance

Ulla Tengstrand collection.
Thence by descent to the present owner.

Exhibitions

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, Sweden "Elias Martin och hans krets", March 31 - June 11, 1950, cat no 870-879.