398
1146902

Agnes Cleve

(Sweden, 1876-1951)
Agnes cleve, woman on a cliff.

Woman on a cliff

Signed Agnes Cleve and dated -15. Canvas 90 x 98 cm.

Droit de suite: Yes
Estimate:

500 000 - 600 000 SEK

47 801 - 57 361 EUR

Hammer price:
640 000 SEK
Provenance

The family Anderssons's collection.
”Modernismens pionjärer - en avantgardistisk samling”

Exhibitions

Per Ekström museet, Mörbylånga, "Agnes Cleve & John Jon-And", 1994-1995.
Bohusläns Museum, Uddevalla, "Agnes Cleve & John Jon-And - två modernistiska pionjärer", 17 April - 11 June 1995, ill. fullpage in color p. 9 i in the exhibition catalog.
Mjellby Konstmuseum, "De berömda och de glömda - kvinnliga svenska modernister 1900-1930, 11 June - 3 September 2006, listed on p. 95 in the exhibition catalog.
Norrköpings konstmuseum, "De berömda och de glömda - kvinnliga svenska modernister 1900-1930, 15 October 2006 - 7 January 2007, listed on p. 95 in the exhibition catalog.
Per Ekström museet, Mörbylånga, "Agnes Cleve & John Jon-And", 2010.
Säfstaholms Slott, Vingåker, "Föreningen Svenska konstnär­innor 1910–2010", 1 May - 15 September 2010.
Mjellby Konstmuseum, "Agnes Cleve - Svensk modernist i världen", 10 May - 7 September 2014, fig. 66.
Oregaards museum, Danmark, "Agnes Cleve - breaking the mould", 1 February - 31 May 2015.
Uppsala konstmuseum, "Agnes Cleve - Svensk modernist i världen", 6 February - 1 May 2016.

Literature

Bohuslän konst, year book 1996, ill. in color p. 39.
Mjellby Konstmuseum, exhibition catalog, "Agnes Cleve - Svensk modernist i världen", 10 May - 7 September 2014, ill fullpage in color, p. 91, fig. 66.

Related content

Agnes Cleve, som kom från en högborgerlig miljö i Uppsala, studerade först vid Högre konstindustriella skolan (nuvarande Konstfack) i Stockholm och verkade en kort tid som formgivare innan hon övergav konsthantverket och satsade på måleriet i stället. År 1897 började hon på Göteborgs Musei rit- och målarskola (Konsthögskolan Valand). Bland hennes studiekamrater fanns Maj Bring, Mollie Faustman, Tora Vega Holmström, Vera Nilsson och Ellen Trotzig. Hennes lärare på Valand var Carl Wilhelmson, med vilken hon inledde ett förhållande, trots att båda var gifta på var sitt håll. Relationen resulterade i att Carl Wilhelmson stannade kvar i sitt äktenskap medan Cleve 1911 bröt sig ur sitt. Därmed förlorade hon också vårdnaden om de två barnen hon och den f d maken advokaten Ernst Lindesjöö hade tillsammans.

Ett par år senare, 1913, lämnade hon Sverige och reste till Paris tillsammans med den 13 år yngre konstnären John Jon-And, som hon gifte sig med 1915. Resan innebar en omvälvande nyorientering för Cleves konstnärskap. Kubismen var en av de rådande inriktningarna och Cleve och Jon-And var tidigt ute för att insupa inspiration och lärdomar i konstens absoluta centrum. Lärare blev Le Fauconnier och Dunoyer de Ségonzak på La Palette. När Cleve och Jon-And, i samband med världskrigets utbrott, år 1914, återvände till Sverige var grunden lagd till dessa två märkvärdiga konstnärskap. Såväl Cleve som Jon-And skulle under återstoden av 1910-talet fasthålla vid ett dynamiskt måleri präglat av en sammansmältning av expressionism och kubism. Förutom den franska expressionismen och kubismen kom Cleve och John-And också tidigt i kontakt med den tyska dito. Året 1914 turnerade den tyska konstnärsgruppen Der Blaue Reiters första utställning i Europa och på sommaren visades den i Göteborg där Cleve såg den.

Under mitten av 1910-talet målar Agnes Cleve några av hennes mest banbrytande och betydelsefulla verk som Vision I, Vision II och Brand i New York. I auktionens verk "Kvinna på klippa" har Cleve löst upp landskapet i dramatiska, kubistiska former där diagonaler och geometriska fält skär genom varandra. De kalla blå nyanserna bildar en hotfull bakgrund till kvinnan som ligger utsträckt på en klippa med ansiktet dolt i armarna. Hennes kropp är målad i varma rödgula nyanser som kontrasterar mot de omgivande, blånande klipporna och skapar som ett elektriskt fält i verkets mittpunkt. Detta verk, där Cleve också har gått upp i format, tillhör ett av hennes viktigaste verk när hon står på sin konstnärliga höjdpunkt.

For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of art, Specialist Modern Art
+46 (0)707 78 35 71