429
1141336

Baltasar Lobo

(Spain, 1910-1993)
Baltasar lobo, "élan moyen".
Baltasar lobo, "élan moyen".
Baltasar lobo, "élan moyen".
Baltasar lobo, "élan moyen".
Baltasar lobo, "élan moyen".
Baltasar lobo, "élan moyen".
Baltasar lobo, "élan moyen".
Baltasar lobo, "élan moyen".
Baltasar lobo, "élan moyen".
Baltasar lobo, "élan moyen".

"Élan moyen"

Signed Lobo and numbered 5/8, conceived 1977, the cast edition 5/8 was made in the foundry in 1978. Foundry mark Susse Fondeur, Paris. Sculpture, patinated bronze, height 75 cm.

The work will be included in the forthcoming Catalogue Raisonné of sculptures by Baltasar Lobo, that will be published by Galeria Freites under No 7716.

Droit de suite: Yes
Estimate:

500 000 - 700 000 SEK

47 801 - 66 922 EUR

Hammer price:
450 000 SEK
Provenance

The family of the artist.

Exhibitions

Musée Toulouse Lautrec, Albi, France, "Lobo", 1978, another example exhibited.
Galerie Nathan, Zúrich, Switzerland, "Lobo", 1979-1980, another example exhibited.
Galerie Nathan, Zúrich, Switzerland, "Lobo", 1985, another example exhibited.
Galerie Interart, Gineva, Switzerland, "Baltsar Lobo", 2010-2011, another example exhibited.

Literature

J-E. Muller & V. Bollmann-Müller, "Lobo: Catalogue raisonné de l'oeuvre sculpté", 1985, no. 453.

Related content

Den spanske skulptören Baltasar Lobo är främst känd för sina skulpturer föreställande mor och barn. Sina studier bedrev han hos Ramon Núñez som lärling samt vid Museum of Fine Arts of Valladolid. Efter det spanska inbördeskriget flyttade Lobo till Paris där han lärde känna konstnärerna Pablo Picasso och Joan Miró som inspirerade honom till att vända sig från rent naturalistiska och klassiska avbildningar till att reducera skulpturer till sina mest basala former. Sina skulpturer skapade han i både marmor och brons och gärna med blanka ytor.
Lobo var samtida med Jean Arp och Constantin Brancusi men skapade sitt eget uttryck i sina slanka avbildningar av den kvinnliga kroppen. Hans arbeten kännetecknas av en sensibilitet och enkelhet vilket gör att skulpturerna än idag framstår som tidlösa monument.
Sin första soloutställning hade Lobo i Stockholm på Galerie Blanche 1951.

For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89