523
1113270

Bram Bogart

(Netherlands, 1921-2012)
Bram bogart, "geeldoorgeel".
Bram bogart, "geeldoorgeel".
Bram bogart, "geeldoorgeel".
Bram bogart, "geeldoorgeel".
Bram bogart, "geeldoorgeel".
Bram bogart, "geeldoorgeel".
Bram bogart, "geeldoorgeel".

"Geeldoorgeel"

Signed Bogart and signed and dated on verso Bram Bogart Oct. 1965 on verso. Numbered 6. Painted mixed media relief 103 x 124 cm.

Droit de suite: Yes
Estimate:

250 000 - 300 000 SEK

23 901 - 28 681 EUR

Hammer price:
280 000 SEK
Provenance

Galerie Leger, Malmö.

Exhibitions

The work "Geeldoorgeel" was part of the exhibition” Sie wohnen hier” curated by Bukowskis and Magniberg during Design Week in Stockholm, February 2019. The artist Bram Bogart and the work "Geeldoorgeel" inspired to the exhibition, which was featured in Wallpaper, Architectural Digest, SVD Magasinet, Residence, Elle Deco among others.

Related content

Abraham van den Boogaart föddes i Delft och började sin konstnärliga bana i teknisk skola för att bli dekoratör. På kvällarna studerade han även teckning. Mellan 1937-39 arbetade han som grafiker hos en reklambyrå i Rotterdam. Under Andra Världskriget drog sig Bogart undan och målade klassiska landskap för att sedan, när kriget var över 1945, börja experimentera med sina första pastosa verk. Bogart gick även med i konstnärsgruppen Art Informel som experimenterade med olika typer av abstrakt konst.
Under 1950-talet bosatte sig Bogart i Paris i nästan ett decennium och utforskade monokroma, figurativa målningar inspirerade av Jean Dubuffet. Det var hans parisiska återförsäljare som föreslog namnbytet till Bram Bogart. 1957 ställde han ut i Storbritannien för första gången som en del av en vandringsutställning i samarbete med Arts Council tillsammans med Jean Dubuffet, Jean-Paul Riopelle, Pierre Soulages och Karel Appel.
Under 1958-1960 tillbringade Bogart tid i Rom för att 1960 flytta till Belgien, först till Bryssel, sedan till Ohain. Under dessa år utvecklades hans måleri och Bogart började använda tjocka lager av pigment blandat med vatten, fernissa, sickativ och pulveriserad krita för att efterlikna byggelement. Han skapade även sina målningar med lager av pigmenterad cementblandning som kom att bli hans signum.
För vissa konstnärer är materialet ett adderat värde men för Bogart är materialet i sig själva värdet. Även om Bogart använde samma teknik från början av 1960-talet förnyade han alltid sitt skapande och stagnerade aldrig.

For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of art, Specialist Modern Art
+46 (0)707 78 35 71