585
1098185

Asger Jorn

(Denmark, 1914-1974)
150 000 - 175 000 SEK
13 100 - 15 300 EUR
13 700 - 16 000 USD
Hammer price
150 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of Art, Specialist Modern and 19th century Art
+46 (0)707 78 35 71
Asger Jorn
(Denmark, 1914-1974)

Marsfjället vid Kultsjön

Signed A Jorn. Executed in Saxnäs, 1946. Panel 65 x 81 cm. The painting is registered in the archives of Silkeborg Museum.

Provenance

Handlaren i Saxnäs 1946.
Thence by descent.
Bukowskis Auktioner, Stockholm, Moderna Vårauktionen 2006, cat no 335.
Private collection.

More information

Asger Jorn är en av Danmarks främsta målare inom den abstrakta konsten. Han debuterade i Silkeborg som nittonåring och fortsatte sina studier några år senare i Paris hos Fernand Leger. 1948 slog han igenom, då han tillsammans med de belgisk-holländska konstnärerna bl.a.Karel Appel, Corneille, Pierre Alechinsky bildade Cobrarörelsen med inriktning på informell och expressionistisk konst. Hans verk visar prov på stora motsättningar allt från mjukt och känsligt till oerhört temperamentsfullt. Han är dessutom en mångsysslare, som utrycker sig i många olika tekniker som collage, skulptur och keramik eller helt enkelt författarskap inom områden som politik, kultur, historia, ekonomi. Han donerade 5 500 konstverk till Silkeborgs museum, där i dag förteckning finns över alla hans konstverk. Sommaren 1946 vistades Asger och Emma Jorn hos konstnären Folke Ricklund och dennes hustru Emma i Saxnäs i Västerbottens inland. Där fanns Saxnäsgården - ett gästgiveri sedan 1920-talet - och där fanns Ricklundsgården, en kombinerad ateljé och bostad, som Folke och Emma låtit bygga. Ricklundsgårdens konstsamling vittnar idag om att många konstnärer under årens lopp besökt Saxnäs. Kalle Hedberg, Helmer Osslund, Lennart Rodhe - för att nämna några - har bidragit med målningar i samband med sina besök. De mest internationellt kända konstnärsgästerna är dock danskarna Asger Jorn, Else Alfelt och Carl-Henning Pedersen, som i mitten av 40-talet i olika omgångar vistades i Saxnäs. Särskilt paret Asger Jorn blev nära vänner med Ricklunds. Jorn målade flera tavlor under sin vistelse, några blev kvar hos Ricklunds, andra sålde han eller gav bort. När han inför sin avresa skulle göra sig oskyldig hos handlaren Axel Öhrnberg i byn för sina inköp på kredit, erbjöd han en målning som betalning. Men Öhrnberg tyckte inte om Jorns nästan abstrakta måleri utan bad honom i stället måla att av Marsfjället på andra sidan Kultsjön. Där han hade nämligen sin sommarstuga, som fortfarande finns i familjens ägo. Och så blev det! En helt föreställande tavla, som Asger Jorn målade på ett för honom ovanligt manér, en kaskad av streck i ljusa pastellfärger. Handlaren hängde stolt upp målningen, som alltsedan dess förblivit i familjen. Ricklundgården med sina många konstverk drivs i dag av Emma Ricklunds stiftelse enligt testamente. Den är öppen för besökare sommartid. Från 1972 har konstnärer möjlighet att hyra gästateljén under treveckorsperioder mot kontant betalning eller donation av konstverk.