374
1157041

Carl Johan Fahlcrantz

(Sweden, 1774-1861)
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Hammer price
Unsold
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Carl Johan Fahlcrantz
(Sweden, 1774-1861)

Uppsala cathedral in moonlight

Signed C. Fahlcrantz and dated 1820. Canvas 39 x 49 cm. Period frame.

More information

Vyn är tagen från Östra Ågatan vid Kvarnfallet och visar domkyrkan med de s k Hårlemanska huvarna från 1748, vilka revs i samband med ombyggnaden 1885-93. Byggnaden som syns till vänster i tavlan med sitt runda torn är Domtrapphuset, vilken anses vara den äldsta kvarvarande byggnaden i Uppsala efter Domkyrkan.

En förstudie i blyerts, 16 x 29.5 cm., finns bevarad i en skissbok i Nationalmuseum (NM 369/1926).
En något mindre version i olja, 34 x 45 cm., även den signerad och daterad 1820, finns i Nationalmuseum (NM 2010) (M. Wilken, Carl Johan Fahlcrantz. Ein Landschaftsmaler der skandinavischen Nationalromantik, Phd, 2006, nr. 29).