51
1152227

A Gustavian late 18th century commode by Fredrich Iwersson (master in Stockholm 1780-1801).

125 000 - 150 000 SEK
11 100 - 13 300 EUR
11 600 - 13 900 USD
Hammer price
100 000 SEK

Veneered with mahogany. Brass mounts. Top of white marble. Three drawers. Signed on top with paper label "FREDRICH IWARSON STOCKHOLM". Length 125, width 57,5, height 88,5 cm.

One back leg with repair. Partly with mahogany and brass mould losses. Key missing.

Provenance

Carl Jakob Sundevall (22 October 1801, Högestad – 2 February 1875) was a Swedish zoologist. After traveling to East Asia 1827-28, he studied medicine, graduating as Doctor of Medicine in 1830.
He was employed at the Swedish Museum of Natural History in Stockholm from 1833.
He probably inherited the commode from his father Jakob who died in 1846.

More information

RAFFINERAD BYRÅ SIGNERAD AV FREDRICH IWERSSON

Signerade möbler av Fredrich Iwersson är mycket sällsynta. Bukowskis sålde 2009 (auktion 554, katalognr 797) en signerad tvålådig byrå med inläggningar. Auktionens byrå har vackert bevarat mörk mahognyfaner. Skivor av vit italiensk marmor var den dyrbaraste stensorten att ha på gustavianska byråar. Till skillnad från svenska skivor, av kolmårdsmarmor eller kalksten, som var huggen på undersidan, skar italienarna marmor med metallvajer, vilket gav en slät något böljande yta undertill. Ytor på ovansida och underkanter, som sticker ut utanför byrån, polerades släta. På svenska skivor polerades även den utskjutande delen av skivans undersida slät, särskilt på skivor av kolmårdsmarmor.
Handtagen och nyckelskyltarnas utformning är ovanlig, men förekom på gustavianska möbler. Beslagens eleganta släta siluettkontur återfinns på möbler allt sedan senbarocken och fram till om med gustaviansk tid. En gustaviansk byrå på Gripsholms slott har också siluettbeslag (se bild).