Subscribe to our newsletter

103
1182838
PATEK PHILIPPE, Calatrava
Patek philippe, calatrava.
Patek philippe, calatrava.
Patek philippe, calatrava.
Patek philippe, calatrava.
Patek philippe, calatrava.
Patek philippe, calatrava.
Patek philippe, calatrava.
Patek philippe, calatrava.
Patek philippe, calatrava.
Patek philippe, calatrava.
Patek philippe, calatrava.
Patek philippe, calatrava.
Patek philippe, calatrava.
Patek philippe, calatrava.

Case size: 35 mm
Material: steel
Movement: manual, caliber 12'''400
Year: circa 1960
Crystal: plastic crystal
Bracelet: metal bracelet
Reference number: 2509
Serial number: 729'314
Case number: 2'605'635
Accompanied by: certificate, box

For detailed condition report, please contact specialist.

Droit de suite: No
Estimate:

100 000 - 150 000 SEK

9 320 - 13 979 EUR

Hammer price:
780 000 SEK
Related content

Patek Philippe Calatrava är en av värdens mest ikoniska klockmodell, den lanserades för första gången 1932 och har sedan dess varit ett givet inslag i Patek Philippes kollektion. Calatrava är en tidlös och elegant klockmodell som har tillverkats i främst ädelmetaller men ett litet antal är producerade i stål och dessa är särskilt efterfrågade.

Auktionens Calatrava är en mycket eftersökt referens 2509 i stål. Referensen tillverkades under 50 och 60-talet och den totala produktionen var relativt låg, enligt uppgift har färre än 20 i stål förekommit till försäljning på andrahandsmarknaden. Den utmärker sig med sin vattentäta skruvboett och tilltalande storlek på 35mm.

Klockan kommer direkt från ursprungliga ägaren som köpte den i Stockholm 1960, extra intressant blir klockan eftersom den kommer med sitt ursprungliga etui och certifikat.

Auction info
Contact specialist
Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Head Specialist Watches
+46 (0)739 40 08 23