154
1178470

Antanas Sutkus

(Lithuania, Born 1939)
Antanas sutkus, "j.p sartre in lithuania, nida, 1965".

"J.P Sartre in Lithuania, Nida, 1965"

Signed A. Sutkus on verso. Gelatin silver print, image 45.5 x 55.5 cm. Sheet 50 x 59.5 cm.

Droit de suite: Yes
Estimate:

25 000 - 30 000 SEK

2 330 - 2 796 EUR

Hammer price:
27 000 SEK
Provenance

Acquired directly from the photographer by the current owner.

Literature

Antanas Sutkus, "Sartre et Beauvoir Cinq Jours en Lituanie", 2005, illustrated.
Antanas Sutkus, "Retrospective", 2009, illustrated.

Related content

I hemlandet Litauen har Antanas Sutkus haft stor, om inte avgörande, betydelse för fotografiets utveckling. Han föddes 1939 och som 30-åring grundade han en intresseorganisation för fotografer, den enda i sitt slag i dåvarande Sovjetunionen.

2001 fick Antanas Sutkus 100 000 kronor från Hasselbladstiftelsen. Pengarna skulle gå till att dokumentera och konservera det enorma arkiv som Antanas Sutkus har byggt upp i Litauen. Över 700 000 bilder från åren 1959-1989.

  • Sutkus är motsvarigheten till vad Christer Strömholm var i Sverige. Han är en guldgruva när det gäller Sovjet- och Östeuropafotografi, berättar Hasse Persson på Hasselblad Center.

Bilderna är tagna under lång tid och oftast i vardagliga miljöer. Motiven är människor, många är barn. En bildsvit visar människor som lyckades överleva koncentrationsläger. En annan filosofen Jean-Paul Sartre när han besökte Litauen 1965.

  • Sutkus har en worldappeal, han talar till människor över hela jordklotet med sitt humanistiska uttryck. Han kommer absolut att få en plats i fotohistorien som en av 1900-talets stora fotografer, tror Hasse Persson. Text Charlotte Ågren, Helsingborgs dagblad, september 2004
Auction info
For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photography, Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57