308
1172741

Dan Wolgers

(Sweden, Born 1955)
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 340 - 2 810 USD
Hammer price
24 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist Prints
+46 (0)739 40 08 27
Dan Wolgers
(Sweden, Born 1955)

"Nymålat 1916 - Francis Picabia"

Signed DW and dated -99. Painted MDF 102 x 83 cm.

Exhibitions

Galleri Riis, Olso, "Everything but the painting - Conditions of art and love", 4 - 28 March 1999.
Galleri Lars Bohman, Stockholm, "Grand Anti", 2000.

Literature

Galleri Lars Bohman/Galleri Riis, "Dan Wolgers - Skulpturer 1999", 2000, illustrated on p. 10.
"Dan Wolgers Verksamhet 1997-2001", 2001, avbildad.

More information

Dan Wolgers är en unik i svenskt konstliv. Knappt någon har väckt lika stor uppmärksamhet som han har gjort, genom installationer, ready mades i dadaistisk anda, skulpturer, målningar och fotografier. “Här slutar allmän väg” är än idag det dyraste svenska fotokonstverket på auktion någonsin.

Efter flera hyllade utställningar på 1990-talet, ställde Dan Wolgers 1999 ut ett av sina mest intressanta och ambitiösa projekt hittills: "Nymålat". Han mätte och vägde kända målningar på bland annat Moderna Museet och Nationalmuseum, sedan skapade han lika stora monokroma målningar. Därefter tog han ur ett antal hål i dem, i varierande storlek, tills vikten var exakt samma som originalverket. Inte bara var det en intelligent konceptuellt idé, utan verken hör till de vackraste och mest intressanta han skapat. "Nymålat 1916 - Francis Picabia” som säljs nu, är en av de större i serien.

Dan Wolgers studerade på Konstakademien i Stockholm 1980-1985 och utnämndes till professor 1995. Han satt också i Moderna Museets styrelse och mottog 1999, samma år som detta verk utfördes, Moderna Museets Vänners Skulpturpris. Han representerade Sverige på Venedigbiennalen 1990, på Sydneybiennalen 1992 och på Five Swedes in the Zonnehof, i Amsterdam 1995. Han är representerad på bland annat Museum of Modern Art i New York, Moderna Muséet i Stockholm, Malmö Museum, E Roos Nordiska samling och Statens Konstråd samt med ett stort antal offentliga utsmyckningar och skulpturer i Sverige.