Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
385
1180975

Torsten Jovinge

(Sweden, 1898-1936)
40 000 - 60 000 SEK
3 880 - 5 810 EUR
4 440 - 6 650 USD
Hammer price
Unsold
Bidding requires special pre approval.
For condition report contact specialist
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist Art, Head Specialist Prints
+46 (0)739 40 08 27
Torsten Jovinge
(Sweden, 1898-1936)

"Perspektiv från Vasagatan".

Signed Jovinge. Water colour/gouache, 44 x 40,5 cm.

Provenance

Acquired at directly from the artist.
Stockholms auktionsverk, Moderna Kvalitén, May 17, 1999, cat no 597.
Acquired by the present owner at the above sale.

More information

I rena, klara färger och med ett geometriskt formspråk målade Jovinge puristiska arkitekturmotiv i funktionalismens Stockholm på 1930-talet. Torsten Jovinges konstnärsskap och liv blev kort då han dog i Sevilla två dagar efter att det spanska inbördeskriget bröt ut i staden den 18 juli 1936, endast 38 år gammal. Den officiella dödsorsaken var självmord, men mer troligt är att han befann sig på fel plats vid fel tillfälle. De puristiska motiven med välkända vyer i Stockholm är populära, men sällsynta på konstmarknaden.