476
1189258

Isaac Grünewald

(Sweden, 1889-1946)
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Hammer price
30 000 SEK
For condition report contact specialist
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist 19th and 20th century paintings
+46 (0)721 428 962
Isaac Grünewald
(Sweden, 1889-1946)

Elsa among flowers

Signed Grünewald. Pastel crayon on paper 49 x 64 cm.

More information

Elsa Grünewald drömde tidigt om att bli konstnär precis som sin bror Isaac Grünewald. Elsas liv kom att präglas till stor del av psykisk ohälsa och under 1930-talet skrevs hon för första gången in på Långbro sjukhus i Älvsjö. Elsa Grünewald fick utlopp för sin skaparkraft inom sjukhusets väggar och efter hennes död har över 1000 teckningar donerats till Mentalvårdsmuseet i Säter av hennes anhöriga.