476
1189258

Isaac Grünewald

(Sweden, 1889-1946)
30 000 - 35 000 SEK
2 640 - 3 080 EUR
2 800 - 3 270 USD
Hammer price
30 000 SEK
For condition report contact specialist
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist 19th and 20th century paintings
+46 (0)721 428 962
Isaac Grünewald
(Sweden, 1889-1946)

Elsa among flowers

Signed Grünewald. Pastel crayon on paper 49 x 64 cm.

More information

Elsa Grünewald drömde tidigt om att bli konstnär precis som sin bror Isaac Grünewald. Elsas liv kom att präglas till stor del av psykisk ohälsa och under 1930-talet skrevs hon för första gången in på Långbro sjukhus i Älvsjö. Elsa Grünewald fick utlopp för sin skaparkraft inom sjukhusets väggar och efter hennes död har över 1000 teckningar donerats till Mentalvårdsmuseet i Säter av hennes anhöriga.

 Hide
 Show more

Modern Art & Design 656

29. Kaj Franck, a glass decanter, "The bells of Kremlin", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1961.
25 000 - 30 000 SEK
Bid History
Fair warning
34 000

Your Bid
32 000

Your Bid
30 000

Your Bid
28 000

Your Bid
26 000

Your Bid
24 000

Your Bid
22 000

Your Bid
Current bid:
34 000 SEK