479
1181509

Agnes Cleve

(Sweden, 1876-1951)
150 000 - 175 000 SEK
13 300 - 15 500 EUR
13 900 - 16 200 USD
Hammer price
Unsold
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

For condition report contact specialist
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist Prints
+46 (0)739 40 08 27
Agnes Cleve
(Sweden, 1876-1951)

"Samtal i det fria"

Signed A. Cleve and dated -16. Canvas 71 x 85 cm.

Exhibitions

Stenungsunds konsthall, "Agnes Cleve", 6/6-17/8 2019.
Uppsala konstmuseum, "Agnes Cleve
Svensk modernist i världen", 6 February - 1 May 2016.
Galleri Ferm, Göteborg, 2016.
Øregaard Museum, Danmark, "Agnes Cleve - Modernist och mønsterbryder", 1/2-31/5 2015.
2014 Mjellby Konstmuseum, Halmstad

Literature

Mjellby Konstmuseum, Halmstad, Agnes Cleve - en svensk modernist i världen", 2014, exhibition catalouge, ill fulllpage i colour, p. 153.

More information

Agnes Cleve tillhörde, som en av ett fåtal kvinnliga konstnärer, 1910-talets svenska avantgarde i Paris. Efter studier för Carl Wilhelmson reste Cleve till Paris 1914 där Le Fauconniers kubism på Académie de la Palette blev den nya konstnärliga ledstjärnan. Kubismen blev för Cleve ett övergångsstadium som hon sedermera förenade med en mer rörelseladdad expressionism.

Cleve gifte sig med konstnärskollegan John Jon-And 1915 och påföljande år föddes sonen Per-Erik. Såväl Agnes Cleve som John Jon-And intresserade sig för de tyska avantgardisterna och tidskriften Der Sturm, där Kandinsky var en centralfigur. De utvecklade en lång vänskap med Kandinsky och dennes hustru Gabriele Münter som vistades i Sverige under första världskriget.

Auktionens "Samtal i det fria" är en expressiv vision med ett par som står vid en avgörande väg, kanske är det Agnes och John själva som är avbildade? Kompositionen är dramatiskt framställd med varma färger som inramas av hotfullare toner i blågröna valörer. Vägen formar en kraftig rörelse framåt som en symbol för den livliga diskussionen paret är inbegripet i, kanske står de inför ett avgörande vägskäl.

Kandinsky och den tyska expressionismen gjorde ett stort intryck på Agnes Cleve. Hennes måleri från mitten av 1910-talet visar att hon är av våra främsta avantgardistiska konstnärer med en central och viktig plats i den svenska konsthistorien.