504
1163818

Birger Simonsson

(Sweden, 1883-1938)
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Hammer price
70 000 SEK
For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of Art, Specialist Modern and 19th century Art
+46 (0)707 78 35 71
Birger Simonsson
(Sweden, 1883-1938)

"Fröken Lundén"

Signed Simonsson. Executed 1930. Canvas 117 x 90 cm

More information

Redan tidigt på 1900-talet reste konstnären Birger Simonsson till Paris där han influerades starkt av Matisse och de nya internationella konstströmningarna i Frankrike. Med sig hem tog han ett modernare sätt att förhålla sig till färg och form. Väl tillbaka blev han en drivande kraft och pionjär för modernismen på den svenska konstscenen. Han var en stridbar konstnär och polemiker under det tidiga 1900-talet. Åren 1916-19 är Birger Simonsson mycket aktiv i Göteborgs konstliv och är föreståndare på Valands Rit- och målarskola, något som får stor betydelse för Göteborgskolorismens framväxt under kommande decennier.

Bohusläns museum: "BIRGER SIMONSSON – en färgstark modernist i sin tid", 28 september 2019 -12 januari 2020