556
1180865

Folke Andréasson

(Sweden, 1902-1948)
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Hammer price
27 000 SEK
For condition report contact specialist
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist Prints
+46 (0)739 40 08 27
Folke Andréasson
(Sweden, 1902-1948)

"By the sea" (Vid havet)

Signed Folke Andreasson. Panel 33 x 41 cm.

More information

Folke Andréasson var en hängiven kolorist och studerade för Tor Bjurström på Valands i Göteborg. Under 1930-talet besökte han ofta Kyrkesund där han fann många av sina idylliska motiv. Havet och de starka färgerna i närheten av havet blev hans melodi gärna i samma färgskala som Ivan Ivarson, blått, rött, gult och grönt. Han umgicks mycket med Ivan Ivarson och Erling Ärlingsson, den sistnämnde var dessutom värmlänning precis som Folke Andréasson. På 1940-talet ändrades hans måleri och blev stramare och blomstermotiven tog över. Folke Andréasson dog endast 46 år gammal och efterlämnade en relativt liten produktion.

Han var en betydande Göteborgskolorist med en unik känsla för färgernas inneboende energi i förhållande till varandra.