575
1169424

Jacob Weidemann

(Norway, 1923-2001)
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Hammer price
42 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist 19th and 20th century paintings
+46 (0)721 428 962
Jacob Weidemann
(Norway, 1923-2001)

Untitled

Signed Weidemann and dated -78. Canvas 40.5 x 30.5 cm. We thank Ms. Karin Hellandsjø, art historian museum director emerita for information given.

More information

Jakob Weidemann står som en innovatör av norsk visuell konst. Weidemann studerade under kriget vid Konsthögskolan i Stockholm där han fick Sven X:et Eriksson som lärare. I Sverige kom han också i kontakt med Lage Lindell och konkretisten Lennart Rodhe. Efter kriget återvände Weidemann till Norge och det var genom hans abstraktioner av ljus och natur som abstrakt måleri fick sin slutliga acceptans i Norge. 1968 bosatte sig Weidemann på Lillehammer. Till Festspelsutställningen i Bergen 1973 presenterade han ett stort urval av kraftiga färgsprakande målningar under temat "Hestehoven kommer". I mitten och slutet av 70-talet övergår måleriet till att bli mer "sfäriskt". Karin Hellandsjø sammanfattar Weidemanns konstnärsskap i Norsk Kunstnerlexikon från 1986 som "W.s konst utstrålar värme och skönhet i försöket att förmedla något positivt och vackert. De mänskliga känslorna utgör viktiga element för W. som ser blomsterängen och den minsta blomma som en kosmisk uppståndelsescen och skildrar den som en bekännelse till livet."