Subscribe to our newsletter

593
1187583
Wifredo Lam
(1902-1982)
Wifredo lam, untitled.
Wifredo lam, untitled.
Wifredo lam, untitled.
Wifredo lam, untitled.
Wifredo lam, untitled.
Wifredo lam, untitled.

Untitled

Signed and dated 1974. Also signed and dated verso. Canvas 45,5 x 55 cm.

Droit de suite: No
Estimate:

400 000 - 500 000 SEK

37 279 - 46 598 EUR

Hammer price:
500 000 SEK
Provenance

Private collection, acquired from a relative to the artist's Swedish wife Lou Laurin Lam.
Acquired from the above in Stockholm in 1989.
Thence by descent to the present owner.

Literature

Laurin Lam-E Lam, II, 74.20

Related content

Wifredo Lam föddes på Cuba 1902 men bodde de sista årtiondena av sitt liv i den italienska kuststaden Albissola, en stad med en lång tradition av italienskt keramiskt hantverk. Det var den danske konstnären Asger Jorn som introducerade Lam till Albissola på 1950-talet. Lam hade lärt känna Jorn genom André Breton i Paris före kriget. Sommaren 1954 bjöd Jorn in Karel Appel, Corneille, Sergio Dangelo, Lucio Fontana, Roberto Matta och Wifredo Lam för att delta i the International Ceramics Meeting organiserat av Enrico hos keramikern Tullio Mazzoti i Albissola. Wifredo Lam upplevde denna sommar en kreativ och konstnärlig gemenskap (av hans fru kallad ”Albissolamania”) som gjorde att han förälskade sig i staden. Under de följande åren återkom han många gånger innan han slutligen köpte ett eget hus 1961. Till huset byggde Lam en stor ateljé med tillhörande musikrum.
I ateljén hade han en samling av afrikanska masker och totempålar från Nya Guinea. När Lam bodde i Paris i slutet av 1930-talet, såg han 1938 en mask föreställande ett hästhuvud i sin vän Picassos ateljé, som gjorde stort intryck på honom. Samtidigt förfärades han av hur denna typ av skulpturer och föremål ägdes av människor som inte hade någon kunskap om deras ursprung och som visade dem utan någon kontext. Lam vill ge tillbaka dessa föremål dess värdighet och visade dem därför i grupper, så att de kunde tala och interagera med varandra.
I auktionens målning, daterad 1974, är motivet inspirerat av dessa folkloristiska masker, som kom att få så stort inflytande i hans egen konst.

Auction info
Contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)70 778 35 71