319
1190487

A CARPET FRAGMENT, an antique Karabagh 18th century, ca 293-300,5 x 202,5-205,5 cm.

60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Hammer price
Unsold

Mörkbrun botten med polykromt spaljémönster med små och stora blommor. Gul huvudbård med stiliserade blomrankor.

Reducerad och ihopsatt. Slitage, smutsig, fläckar, lagningar, kompletteringar, iknytningar, skador. trampveck. Skadade kortsidor.