Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
319
1190487

A CARPET FRAGMENT, an antique Karabagh 18th century, ca 293-300,5 x 202,5-205,5 cm.

60 000 - 80 000 SEK
5 810 - 7 750 EUR
6 650 - 8 870 USD
Hammer price
Unsold
Bidding requires special pre approval.

Mörkbrun botten med polykromt spaljémönster med små och stora blommor. Gul huvudbård med stiliserade blomrankor.

Reducerad och ihopsatt. Slitage, smutsig, fläckar, lagningar, kompletteringar, iknytningar, skador. trampveck. Skadade kortsidor.