2026
1188303

OMEGA, Speedmaster, chronograph, "United Nations, UNEF-Gaza"

120 000 - 160 000 SEK
10 600 - 14 200 EUR
11 100 - 14 800 USD
Hammer price
Unsold
For condition report contact specialist
Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Head Specialist Watches
+46 (0)739 40 08 23

Case size: 38 mm
Material: steel
Movement: manual, caliber 321
Year: circa 1961
Crystal: plastic crystal
Bracelet: original bracelet, folding clasp, ref. 1125/617
Reference number: CK 2998
Serial number: 17'764'331
Case number: 2998-4
Accompanied by: Extract from the Archives, certificate(17'764'332)

For detailed condition report, please contact specialist.

More information

Omega Speedmaster, den ikoniska ”månklockan”, lanserades 1957 med referens 2915 och följdes kort därefter upp av referens 2998 som var i produktion under fyra år, 1959-1962. Under dessa fyra år producerades uppskattningsvis 8.000 klockor inom åtta olika boettreferenser 2998 (-1, -2, -3, -4, -5, -6, -61, och -62). 2998 är även den första referensen av Speedmaster att befinna sig i rymden då Walter ”Wally” Schirra bar klockan under sin färd 1962.
Auktionens 2998 är en -4 med en proveniens utöver det vanliga. Inlämnad av den ursprungliga ägaren som förvärvade klockan 1961 när han vara i Gaza och tjänstgjorde som FN-soldat åt United Nations Emergency Force (UNEF). Han bar klockan under hela sin tjänstgöring men den har under de senaste tjugo åren legat undangömd. Vidare så medföljer även ett arkivutdrag från Omega där det bekräftas att klockan leverades till United Nations 1961.