2073
1208385

ROLEX, Datejust, "Turn-O-Graph", "Thunderbird"

50 000 - 70 000 SEK
4 440 - 6 210 EUR
4 680 - 6 550 USD
Hammer price
95 000 SEK
For condition report contact specialist
Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Head Specialist Watches
+46 (0)739 40 08 23

Case size: 36 mm
Material: 18K gold
Movement: automatic, caliber 1570
Year: circa 1969
Crystal: plastic crystal
Bracelet: Jubilee bracelet, folding clasp(1997), ref. 6311-Z3/53B
Reference number: 1623
Serial number: 2'123'340
Movement number: D'368'880
Total weight: circa 107 grams

For detailed condition report, please contact specialist.

More information

En relativt okänd modell inom Rolex familjen är “Turn-O-Graph”. Den lanserades 1953 och var Rolex första klocka med en roterande bezel vilket senare blev standard för sportmodeller så som GMT-Master och Submariner. Smeknamnet ”Thunderbird” uppkom efter att modellen lanserades i USA där Rolex i marknadsföringkampanjer och i specialutgåvor samarbetade med det Amerikanska Flygvapnet och specifikt med USAF Air Demonstration Squadron ”Thunderbirds”. Under 50, 60 och 70-talet var modellen aldrig speciellt efterfrågad och det kunde dröja flera år mellan produktion och försäljning. Det totala antalet Rolex “Turn-O-Graph” från denna tid är därmed relativt få, vidare så tillverkades merparten i stål eller i en variant av stål och guld. Auktionens “Turn-O-Graph” tillhör de ytterst ovanliga exemplaren tillverkade i 18K guld.