2078
1219934

ZENITH, A Cairelli CP-2, chronograph, "Italian Air Force"

60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 610 - 7 480 USD
Hammer price
65 000 SEK
For condition report contact specialist
Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Head Specialist Watches
+46 (0)739 40 08 23

Case size: 43 mm
Material: steel
Movement: manual, caliber 146 DP
Year: circa 1970
Crystal: plastic crystal
Bracelet: leather strap
Case number: M.M. 202'566

Caseback engraved “A.M.I Cronometro Tipo CP-2 M.M. 202566”

For detailed condition report, please contact specialist.

More information

Zenith "A. Cairelli" Tipo CP-2 är en kronograf framtagen på 1960-talet för det Italienska flygvapnet Aeronautica Militare Italiana (AMI).
Uppskattningsvis var den totala produktionen 2500 klockor och samtliga Tipo CP-2 levererades genom återförsäljaren A. Cairelli, därav signaturen på urtavlan. Trots att klockorna togs fram för piloterna avbröts leveransen till italienska flygvapnet i förtid och det är enbart en liten den av den totala produktionen som har militärt serienummer. Resterande lagret av klockor såldes till allmänheten utan militärt serienummer på boetten.
Auktionens Tipo CP-2 tillhör de fåtal klockor som levererades till Italienska flygvapnet med militärt serienummer ”AMI CRONOMETRO TIPO CP-2 M.M. 202'566”.