1092
1217461
Andreas Johansson
(Sweden, Born 1977)
Andreas johansson, untitled, 2008.

Untitled, 2008

Signed on label verso. Executed in 2008. Unique. Photographic collage, 127 x 194 cm. Including frame 133 x 202 cm.

Droit de suite: Yes
Estimate:

30 000 - 40 000 SEK

2 846 - 3 795 EUR

Hammer price:
Unsold
Saleroom notice

Signed on label verso. Executed in 2008-2009. Unique.
Provenance: Galleri Bendixen, Copenhagen.

Provenance

Galleri Bendixen, Copenhagen.

Related content

I samband med Andreas Johanssons separatutställning på Galleri Flach vårvintern 2012 skrev Anders Olofsson följande positiva ord i sin recension för Konsten.net:

”Andreas Johansson är en av samtidskonsten verkliga finlirare. Tidigare har vi kunnat se hans stora collage, där han omsorgsfullt fogat samman element från olika bilder till en sammanhängande helhet. Resultatet blir ett intryck av igenkännande och främlingskap i en fascinerande förening. Med sina landskapsmotiv anknyter Johansson till en gedigen nordisk tradition, men själva bilderna har inte många likheter med vad nordiska landskapskonstnärer har för vana att visa upp. Det är i stället råa och urbana miljöer vi möter, platser i utkanten av det urbana landskapet som mer eller mindre glömts bort av omvärlden.
[…]
Andreas Johansson är tveklöst en konstnär som till fullo behärskar sina verktyg. Han är en postmodern hantverkare som förenar gammaldags yrkeskunskap med en helt uppdaterad blick för bilders liv och transformationer i den samtida världen. Hans förmåga att skapa kontrollerade och överskådliga sammanhang som ändå befinner sig på gränsen till sönderfall och destruktivitet är närmast unik i svensk samtidskonst. Vilket gör utställningen till en av de mest sevärda just nu.”

Auction info
For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photography, Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57